Uprawa żurawiny w ogrodzie domowym

Uprawa żurawiny w ogrodzie domowym

19 września, 2021 Wyłączono przez Kapusta

Uprawa żurawiny w przydomowym ogrodzie może wydawać się dalekosiężnym pomysłem , ale jest możliwa, gdy ma się odpowiednie warunki. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się, jak uprawiać żurawinę, jeśli jest to coś, co chcesz spróbować.

Czym są rośliny żurawinowe?

Rośliny żurawiny są to zdrewniałe, nisko rosnące wieloletnie pnącza. Żurawina pochodzi z umiarkowanych stref klimatycznych Wschodniego Wybrzeża, Środkowych Stanów Zjednoczonych i z południowej Kanady na północy, aż do Appalachów na południu. Żurawina jest często zbierana komercyjnie w wodzie, ale wbrew powszechnemu przekonaniu, w rzeczywistości kwitnie, gdy jest uprawiana na suchym lądzie. Rośliny żurawiny rosną w pasmach o długości od 30 cm. do 2 m., z ciemnozielonymi, błyszczącymi liśćmi w fazie wzrostu i czerwono-brązowymi w okresie uśpienia. Wzdłuż biegaczy rozwijają się krótkie, pionowe gałęzie i tworzą pąki kwiatowe wystające ponad zmatowiałe pnącza. Z tych ostatnich tworzą się jagody.

Jak rośnie żurawina i czy można uprawiać żurawinę w ogrodzie domowym?

Uprawiane komercyjnie żurawiny są często uprawiane na torfowiskach, które w sposób naturalny powstały w wyniku ustąpienia lodowca tworząc dziury, które z czasem wypełniły się wodą i rozkładem materii. Jak wspomniano powyżej, uprawa żurawiny może również odbywać się na suchym lądzie, pod warunkiem spełnienia kilku wymagań. Czy można uprawiać żurawinę w domu? Tak, a teraz pytanie brzmi: w jaki sposób uprawia się żurawinę w ogrodzie domowym? Pierwszą rzeczą, która decyduje o tym, jak uprawiać żurawinę, jest pH gleby w ogrodzie. Żurawina należy do rodziny Ericaceae i jako taka najlepiej nadaje się do gleby o pH niższym niż 5. Trzeba przetestować glebę w celu określenia pH, a także upewnić się, czy dobrze odprowadza wodę z gleby i ewentualnie uzupełnić ją w piasek.

Drugim ważnym aspektem w uprawie tej rośliny jest nawadnianie. Jeśli posiadasz bardzo alkaliczną wodę, wpłynie to na pH Twojej gleby i może spowodować, że nie będzie ona nadawała się do uprawy żurawiny. Ostatni test, który odpowiada na pytanie „Czy można uprawiać żurawinę w domu?”, ma na celu określenie, jaki jest klimat w danym regionie. Żurawina potrzebuje zimnej pogody, aby wywołać fazę uśpienia, około trzech miesięcy temperatury w zakresie 0-7 C. Niektóre obszary kraju nie nadają się do sadzenia żurawiny.

Jak uprawiać żurawinę?

Kiedy wszystko powyższe zostanie sprawdzone, przyszedł czas na podstawy pielęgnacji winorośli żurawinowej. Uprawa żurawiny z nasion nie jest zalecana, więc rośliny lepiej nabyć za pośrednictwem sprzedaży wysyłkowej, Internetu, lub jeśli mieszkasz w obszarze komercyjnych gospodarstw żurawinowych – od hodowcy. Należy zakupić ukorzenione sadzonki, które zazwyczaj znajdują się w doniczce o średnicy 2,5 cm. Sadzimy jedną ukorzenioną sadzonkę żurawiny na 0,1 m2. Nie ma potrzeby umieszczania nawozu w otworze, o ile ukorzeniona część jest pokaźna. Rośliny żurawiny sadzimy po ostatnich większych mrozach na wiosnę, w zależności od lokalizacji. Podlewać codziennie przez pierwsze kilka tygodni, aż sadzonki osadzą się, a następnie co kilka dni, utrzymywać wilgoć, ale nie przemoczyć. Co trzy do czterech tygodni należy nawozić rośliny nawozem wolno uwalniającym się, a następnie regularnie stosować zbilansowany nawóz płynny. W okresie zimowym chronić winorośl żurawinową przed uszkodzeniami przykrywając ją grubą warstwą ściółki, np. konarów sosnowych. Nagromadzenie śniegu może również stać się pewnego rodzaju środkiem ochronnym. Owoce roślin żurawiny pojawią się w następnym roku po posadzeniu, ale bardziej prawdopodobne jest, że w drugim roku, w zależności od liczby owadów zapylających odwiedzających Twoją działkę.