Blanszowanie selera

Blanszowanie selera

21 września, 2021 Wyłączono przez Kapusta

Seler, który ma być wykorzystywany późnym latem i jesienią może być blanszowany przez dziesięć dni do dwóch tygodni przez zbiorem. Proces blanszowania powoduje wydłużenie delikatnych łodyg wewnętrznych co szybko spowoduje znaczne zwiększenie plonu. Gotowe do blanszowania rośliny muszą mieć od 25 do 35 centymetrów wysokości.

Istnieje kilka metod blanszowania. Niektórzy ogrodnicy układają deski po obu stronach rzędów. Takie deski powinny mieć wystarczającą szerokość, aby chronić wszystkie liście oprócz górnych, które powinny mieć stały dostęp do słońca. Dolne krawędzie desek rozmieszcza się w odległości 25 centymetrów od siebie.

Blanszowanie można także osiągnąć przez złożenie gazet do odpowiedniej szerokości i związanie ich wokół poszczególnych roślin. Niezależnie od wybranej metody blanszowania nie powinno się blanszować jednorazowo zbyt dużej liczby roślin. Istnieje pewne niebezpieczeństwo, że blanszowane rośliny może zaatakować jakaś choroba i wtedy stracimy wszystkie związane razem.

Czasami ogrodnicy blanszują seler stopniowo okrywając go ziemią. Chociaż ta metoda wydaje się skuteczna to nie jest zalecana jako ogólna praktyka. Takie działanie hamuje rozwój rośliny i tworzy doskonałe warunki do rozwoju chorób.

Wiele osób uważa, że nieblanszowany seler ma taki sam smak i delikatność jak blanszowany produkt. Teraz już wiemy, ze blanszowany seler traci część witamin. Dlatego też na rynku pojawia się coraz więcej selera nieblanszowanego i wydaje się prawdopodobne, że za kilka lat blanszowanie może zostać przerwane jako praktyka handlowa.