Kiedy kokosy są dojrzałe? Czy orzechy kokosowe dojrzewają po ich zebraniu?

Kiedy kokosy są dojrzałe? Czy orzechy kokosowe dojrzewają po ich zebraniu?

19 września, 2021 Wyłączono przez Kapusta

Orzechy kokosowe występują w rodzinie palmowej (Arecaceae), która zawiera około 4000 gatunków. Pochodzenie tych palm jest nieco tajemnicze, ale jest powszechne w tropikach, a przede wszystkim występują na piaszczystych plażach. Jeśli mieszkasz w odpowiednio tropikalnym regionie (strefy USDA 10-11), możesz mieć szczęście, że masz kokosa w swoim krajobrazie. Pojawiają się wtedy pytania, kiedy kokosy są dojrzałe i jak je zbierać z drzew?

Zbiory z drzew kokosowych

Kokos jest najważniejszą ekonomicznie rośliną z rodziny palmowej i jest uprawiany zarówno jako roślina spożywcza, jak i ozdobna.

  • Orzechy kokosowe uprawia się dla ich mięsa, czyli kopry, która jest tłoczona w celu uzyskania oleju. Pozostałości kokosów są następnie wykorzystywane do karmienia zwierząt gospodarskich.
  • Olej kokosowy był wiodącym olejem roślinnym w użyciu do 1962 r., kiedy to został zastąpiony popularnym olejem sojowym.
  • Włókno kokosowe, czyli włókno z łuski, jest znane ogrodnikom i stosowane w mieszankach doniczkowych, do wykładzin roślinnych oraz jako materiał do pakowania, ściółki, liny, paliwa
    i maty.
  • Orzech dostarcza również wody kokosowej, z której wiele zostało zrobione z opóźnieniem.

Większość orzechów kokosowych uprawianych komercyjnie jest uprawiana przez drobnych właścicieli ziemskich, w przeciwieństwie do innych owoców tropikalnych, które są uprawiane na plantacjach. Zbiór orzechów kokosowych odbywa się w tych gospodarstwach komercyjnych poprzez wspinanie się na drzewo za pomocą liny lub przy pomocy drabinki napędzanej silnikiem. Owoce są następnie stukane nożem w celu sprawdzenia ich dojrzałości. Jeżeli orzechy kokosowe wydają się gotowe do zbioru, łodyga jest ścinana i upuszczana na ziemię lub opuszczana za pomocą liny. Co powiesz na zbiór orzechów kokosowych u domowego hodowcy? Niepraktyczne byłoby sprowadzenie zbieracza wiśni, a wielu z nas nie ma odwagi, by wejść na drzewo tylko za pomocą liny. Na szczęście istnieją karłowate odmiany orzechów kokosowych, które rosną na mniej zawrotnych wysokościach. Jak rozpoznać czy kokosy są dojrzałe? A czy orzechy kokosowe dojrzewają po ich zebraniu?

Jak zbierać owoce kokosowe z drzew?

Zanim omówimy temat zbierania orzechów kokosowych kilka słów o ich dojrzewaniu. Pełne dojrzewanie orzechów kokosowych trwa około jednego roku. Kilka orzechów kokosowych rośnie razem w gronie i dojrzewają mniej więcej w tym samym czasie. Jeśli chcesz zebrać owoce do wody kokosowej, owoce są gotowe 6-7 miesięcy po ich pojawieniu się. Jeśli chcesz poczekać na pyszne mięso, musisz poczekać jeszcze 5-6 miesięcy. Wraz z upływem czasu, kolor staje się wskaźnikiem dojrzałości. Dojrzałe kokosy są brązowe, a niedojrzałe owoce jasnozielone. W miarę dojrzewania kokosów, w miarę twardnienia mięsa, następuje utrata ilości wody kokosowej. To oczywiście prowadzi nas do pytania, czy orzechy kokosowe dojrzewają po ich zebraniu. Nie, ale to nie musi oznaczać, że nie nadają się do użytku. Jeśli owoc jest zielony i dojrzewa od sześciu lub siedmiu miesięcy, zawsze można go rozłupać i wypić pyszne kokosowe „mleko”. Można również ocenić owoce, które spadły na ziemię, aby osiągnąć dojrzałość, potrząsając nimi. Nie każdy owoc, który spadł na ziemię jest całkowicie dojrzały. W pełni dojrzałe owoce są wypełnione mięsem, więc nie powinno się słyszeć wycieku wody kokosowej, jeśli jest ona całkowicie dojrzała. Jeśli chcesz zjeść mięso kokosowe, gdy jest miękkie i może być zjedzone łyżką, usłyszysz pewne odgłosy płynu, gdy potrząsasz orzechem, ale odgłosy te zostaną wyciszone, ponieważ powstała warstwa mięsa. Należy również dotknąć zewnętrznej strony łupiny. Jeśli orzech brzmi pusto, masz dojrzały owoc.

Wracając więc do zbierania owoców kokosa. Jeśli drzewo jest wysokie, pomocne mogą być wycinarki do drzew. Jeśli nie boisz się wysokości, drabina jest na pewno sposobem na dostanie się do orzechów kokosowych. Jeśli drzewo jest małe lub wygięte od ciężaru orzechów, możesz łatwo do nich dosięgnąć i przyciąć je ostrymi sekatorami. Na koniec, chociaż jak już wcześniej wspomnieliśmy, że niektóre opadłe orzechy kokosowe nie są dojrzałe, to zazwyczaj tak jest. Tak właśnie rozmnaża się palma, zrzucając orzechy, które w końcu staną się nowymi drzewami. Upuszczone orzechy są z pewnością najłatwiejszym sposobem na zdobycie kokosa, ale mogą być również niebezpieczne; drzewo, które upuszcza orzechy, może również upuścić jeden z nich na ciebie.