Jak działa i na czym polega podpis elektroniczny?

Jak działa i na czym polega podpis elektroniczny?

30 sierpnia, 2021 Wyłączono przez Kapusta

Dużym ułatwieniem i przyszłością przedsiębiorców w tak rozwiniętej i szanującej swój czas erze jest podpis elektroniczny. Za jego pomocą sprawy związane z firmą możemy załatwić nie wychodząc z domu, bez fizycznego kontaktowania się bezpośrednio z kontrahentami, klientami czy urzędami. Dokumenty, deklaracje czy faktury, opatrzone podpisem elektronicznym posiadają taką samą moc jak dokumenty podpisane własnoręcznie.

Rodzaje i do czego służą podpisy elektroniczne?
Podpis elektroniczny umożliwia identyfikację tożsamości podmiotów przesyłających dokumenty drogą elektroniczną. Możemy go stosować do podpisania wszelkiego rodzaju dokumentów przesyłanych np. do innego podmiotu gospodarczego, ZUSu czy Urzędu.

Użytkowane są dwa rodzaje podpisów elektronicznych:
• Zwykły podpis elektroniczny stosowany przy wymianie mniej ważnych dokumentów, ponieważ nie posiada certyfikatu kwalifikowanego;
• Bezpieczny podpis elektroniczny jest bezpieczniejszą formą, potwierdzoną certyfikatem kwalifikowanym.

Podpis elektroniczny – jak uzyskać i jak działa?
Możliwość pozyskania zwykłego podpisu elektronicznego jest darmowa i bez problemowa. W przypadku bezpiecznego podpisu elektronicznego musimy zakładać opłatę oraz udać się do odpowiednio wykwalifikowanego podmiotu.

Dany podpis elektroniczny podporządkowany jest wyłącznie jednej osobie i działa poprzez wydanie komputerowi polecenia użycia. Następnie należy użyć otrzymane przy zakładaniu podpisu oprogramowanie, które dokonuje zaszyfrowania prywatnym kluczem podpisu. Na koniec dokument z bezpiecznym podpisem elektronicznym wysyłany jest do adresata.