Przedsiębiorstwo budowlane powinno posiadać wsparcie prawnika budowlanego

Przedsiębiorstwo budowlane powinno posiadać wsparcie prawnika budowlanego

21 sierpnia, 2021 Wyłączono przez Kapusta

Firmy działające w branży budowlanej, które nie korzystają z pomocy prawnej, powinny jak najszybciej o tym pomyśleć. Specjaliści znający się na prawe budowlanym wiedzą, jak ochronić przedsiębiorstwo przed różnymi zagrożeniami, które mogą pojawić się w wyniku realizacji projektu deweloperskiego. Dodatkowym czynnikiem przemawiającym za korzyściami płynącymi ze stała obsługa prawna deweloperów jest wejście w życie ustawy deweloperskiej, która nakłada na firmy wiele obowiązków natury prawnej i administracyjnej.

Firma realizująca inwestycję może w każdej chwili narazić się na problemy, które wynikają np. z opóźnień w realizowaniu prac, obniżonego wynagrodzenia, odstąpienie od wykonania projektu, immisji, hałasu w miejscu budowy i innych okoliczności. Poza tym poruszanie się w gąszczu przepisów nie jest łatwe dla osób, które nie są biegłe w dziedzinie prawa. Podpisywane umowy powinny być transparentne, muszą w nich znaleźć się zapisy, które zabezpieczają firmę na wypadek zdarzeń, które trudno przewidzieć w dłuższej perspektywie czasowej. Kancelarie prawne, które specjalizują się w obsłudze prawnej przedsiębiorstw budowlanych, chętnie podejmują współpracę z deweloperami. Korzyści są obopólne. Przedsiębiorca nie musi tracić czasu na systematyczne pilnowanie przepisów prawa. Skupia się na realizacji projektu deweloperskiego, a obsługę prawną branży budowlanej pozostawia prawnikom.
Od 1 lipca 2022 roku zacznie w pełni obowiązywać ustawa deweloperska. W związku z tym pojawi się szeroki zakres czynności, które deweloper będzie musiał spełnić przed podjęciem każdej inwestycji. Inwestycje realizowane w okresie przejściowym będą mogły być dokończone na starych zasadach. Może jednak dochodzić do kolizji w interpretacji starych i nowych przepisów. Bez pomocy prawnej przedsiębiorstwa mogą doświadczyć różnych problemów i narazić się na straty.