Dezynsekcja Gazowa Szkodników drewna – na czym polega?

Dezynsekcja Gazowa Szkodników drewna – na czym polega?

10 lipca, 2021 Wyłączono przez Kapusta

Dezynsekcja gazowa, to nic innego jak jedna z najbardziej skutecznych metod zwalczania szkodników żerujących w drewnie takich jak np. spuszczel. Istnieje kilka metod dezynsekcji, lecz najpopularniejsze jest zamgławianie termiczne, oprysk i fumigacja.

Dezynsekcja gazowa, czyli trzy sposoby na pozbycie się szkodników drewna

Otóż, dezynsekcję gazową możemy przeprowadzić na kilka sposobów jednym z nich jest zamgławianie termiczne. Podczas tego zabiegu do obiektu wprowadzane są preparaty chemiczne, które mają właściwości biobójcze. Dużą zaletą zamgławiania jest to, iż nie wymaga ono poziomu wysokiej szczelności. Cały zabieg trwa kilka godzin, a preparaty stosowane do tej metody mają na celu dotrzeć do wszystkich zakamarków skutecznie pozbywając się intruzów.

Drugim sposobem dezynsekcji gazowej jest metoda opryskowa, pozwalająca na precyzyjną aplikację preparatów insektobójczych. Niestety w przypadku tej metody może być większy problem z dotarciem preparatu do wszystkich zakamarków, jak w przypadku zamgławiania. W tej metodzie konieczne jest wprowadzenie do obiektu dużej ilości wody, która może negatywnie wpłynąć na urządzenia elektryczne znajdujące się w pomieszczeniach.

Kolejny sposób to fumigacja, czyli gazowanie za pomocą fosforowodoru, cechuje się on największą skutecznością w zwalczaniu szkodników niszczących drewno. Fosforowodór powoduje bowiem zakłócanie funkcji oddechowych pasożytów, powodując paraliż, a tym samym je zabija. Jednak taki zabieg trwa stosunkowo długo, bo około 10-14 dni, lecz warto poświecić ten czas, aby wytępić pasożytów drewna.